PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Česko zažívá boom výroby obrazovek
21.3.2008
Desítky miliard korun se už točí v Česku při výrobě plochých obrazovek, televizí a monitorů. Odhaduje se, že letos vzroste u nás produkce o statisíce kusů na 13 milionů.
Světoví giganti typu Foxconn, Panasonic, Hitachi, Tatung, IPS Alpha a další postupně zúročují investované miliardy do výstavby.
Střední Evropa je pro asijské firmy obzvlášť lákavá, z Česka už zásobuje kontinent i celý svět většina předních světových gigantů. Od Panasonicu, který v Plzni vyrábí už jedenáct let a tržby za prodané televize loni zvýšil o 2,7 miliardy na více než 46 miliard korun, po nováčka IPS Alpha. Společenství v čele s japonským Hitachi vyrobilo v Žatci za druhou polovinu loňského roku 300 tisíc LCD obrazovek, ale letos jich plánuje už dva miliony.
"Jen za poslední tři roky tu přibylo pět podniků z tohoto sektoru," říká ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.
Česko stále roste
Česko - evropská velmoc produkce plochých televizorů a počítačových monitorů - zas loni vyrostlo o další statisíce vyrobených kusů. Přední světoví výrobci, kteří od nás zásobují Evropu i svět, hlásí za loňský rok další rozšíření produkce a výrazný růst tržeb. Roční příjmy v tomhle oboru se už sčítají v desítkách miliard korun.
Letos by se podle odhadů mělo u nás vyrobit na 13 milionů plochých televizorů a obrazovek, přitom ve světě se jich ročně prodají více než tři miliardy. Česko je ale v růstu výroby podle agentury CzechInvest evropským premiantem, za poslední roky tu zahájilo výrobu hned několik velkých firem.
Rostou - a to především díky masivnímu exportu - giganti typu tchajwanského Foxconnu, japonských IPS Alpha či Hitachi, Panasonicu i o něco menší firmy, jako je tchajwanský Tatung v Plzni, FIC v Rudné u Prahy nebo čínský Chang Hong v Nymburku. Boom zájmu o ploché televizory, obrazovky a monitory přiměl ke změně produkce i hranický Multidisplay, který letos definitivně opustil výrobu vakuových CRT obrazovek.
Tisíce lidí, miliardové tržby
Podle šéfredaktora odborného serveru itbiz.cz Radima Hasalíka zájem o LCD obrazovky a monitory výrazně roste i přesto, že většinou nedosahují kvality zobrazení klasických obrazovek. "Nárůst výroby je zřejmý i z tržeb výrobců. Ty výrazně rostou i v situaci nynějšího zlevňování plochých obrazovek a monitorů," říká Hasalík.
Japonský Panasonic AVC Networks Czech vyrábí v Plzni už jedenáct let. Nyní se šesti tisíci lidmi a meziročním nárůstem obratu ze 43 na loňských 46 miliard korun dodal v minulém roce na trh 2,3 milionů LCD a plazmových televizí.
Geometrickou řadou roste u nás od roku 2000 tchajwanský Foxconn, druhý největší český exportér, který v Pardubicích dává práci šesti tisícům lidí. Většinu produkce tvoří zatím počítače, ale postupně rozvíjí LCD monitory, při jejichž výrobě zaměstná další tisíce lidí v dokončované továrně v Kutné Hoře. Z devíti miliard korun v roce 2001 zvedl Foxconn tržby na předloňských více než 73 miliard.
Další z nadnárodních firem - tchajwanský Tatung - zaměstnává 360 lidí a chystá v blízké budoucnosti čtvrtou výrobní linku. Loni zvýšil tržby o 1,5 milionu dolarů na 5,2 milionu. Roste především v produkci LCD monitorů - z předloňských 40 tisíc na loňských 220 tisíc kusů. "Výroba LCD monitorů se stala díky rostoucímu zájmu zákazníků dominantní součástí výroby," říká Romana Šašková z obchodního oddělení Tatung.
Ve velkém stylu startuje Žatci IPS Alpha, vlastněná společnostmi Hitachi, Panasonic a Toshiba. "Ostrou výrobu" zahájila loni v říjnu, do prosince vyrobila skoro 300 tisíc plochých LCD obrazovek pro televizory a letos jich za celý rok chce dodat svým majitelům na dva miliony. Tržby mají být 14 miliard korun.
Chystají se další
Geografická poloha ve středu Evropy, kvalitní dopravní infrastruktura, průmyslová tradice, kvalita při nižších výrobních nákladech. To jsou podle generální ředitelky agentury CzechInvest Alexandry Rudyšarové důvody tak obrovského zájmu světových výrobců o Česko. "Zprostředkovali jsme u nás celkem 78 investic do elektronického a elektrotechnického sektoru. Firmy se zavázaly zaměstnat nejméně 41 849 lidí a proinvestovat přes 68 miliard korun," vypočítává Rudyšarová.
A to zřejmě není všechno. Tchajwanský výrobce Taipei Electronic zvažuje investici a práci pro tři tisíce lidí v průmyslové zóně u Mostu. Česko je jednou ze zemí, kde by také mohl stavět třetí největší výrobce LCD obrazovek na světě - tchajwanský AU Optronics.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: