PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Češi stále častěji končí u psychiatrů, v Bohnicích mají plno


18.2.2008

Od roku 2000 se počet návštěv psychiatrických ordinacích zvýšil o třetinu.

Stále více lidí si neví rady se svými duševními problémy a vyhledává proto pomoc odborníků. Celkově bylo v roce 2006 na psychiatrii ošetřeno skoro půl milionu Češek a Čechů. Vyplývá to z nových údajů, které vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky za rok 2006. V porovnání s rokem 2005 vzrostl počet nových ošetření o téměř dvě procenta. „Obávám se, že počet návštěv psychiatrů bude i nadále stoupat,“ řekla iHNed.cz psycholožka Kristina Černá z pražské Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.

Stejně jako v předešlých letech i v roce 2006 vyhledaly psychiatrickou pomoc častěji ženy než muži. Jejich podíl na počtu prvních vyšetření činil téměř 60 procent, a to i při srovnání v jednotlivých krajích. Odborníci tento fenomén většinou vysvětlují tím, že ženy své problémy řeší v ordinaci, zatímco muži pitím alkoholu a sebevraždou. Dokazují to i čísla. U mužů jsou sebevraždy čtyřikrát častější než u žen.

Psycholožka Černá hodnotí tento trend jako důsledek náročného životního stylu. „Je to tím současným rychlým tempem života a myslím si, že počet pacientů psychiatrických ordinací i nadále poroste,“ řekla Černá.

Tisková mluvčí Psychiatrické léčebny Bohnice Dagmar Žaludová iHNed.cz sdělila, že stoupající počet návštěv psychiatrických ambulancí se posléze projevuje i v kapacitním nedostatku lůžek v léčebně. „Stále více lidí se obrací na ambulantní psychiatry, nejčastěji s neurózami a únavou ze stresu. Ambulantních psychiatrů je ale nedostatek a jejich ambulance se přeplňují. Stejně tak stoupá i počet lidí, které k nám ambulance posílají. Ten tlak můžeme řešit pouze zkracováním ošetřovacího období. Naše léčebna je stále plná,“ řekla Žaludová.

Muži řeší nejčastěji problémy s alkoholem

Muži v roce 2006 psychiatra mnohem častěji navštívili kvůli alkoholu (70 %), drogám (70 %) nebo patologickému hráčství (90 %), než kvůli depresím (30 %) a neurózám (30 %). Naopak na pohlaví méně nezávislé byly diagnózy schizofrenie, poruchy osobnosti a mentální retardace.

Rozšíření duševních chorob bylo v roce 2006 nejvyšší v hlavním městě, téměř o 80 procent nad republikový průměr (zhruba 5,5 tisíc na 10.000 obyvatel). Hodně psychiatry navštěvují také lidé v Olomouckém kraji, 37 procent nad průměr (zhruba tři tisíce na 10.000 obyvatel). Podprůměrné hodnoty naopak dosahují Středočeský, Zlínský, Liberecký nebo Karlovarský kraj.

Praha vede v počtu lidí, kteří psychiatra vyhledají kvůli afektivním poruchám, například depresím a neurotickým potížím. Například Moravané ale Pražany výrazně předhánějí v problémech s alkoholem.

Na psychiatrických oddělení nemocnic bylo v roce 2006 hospitalizováno celkem 17.446 lidí v Česku, zhruba 170 na 100.000 obyvatel. Průměrná doba psychiatrického ošetření v nemocnici trvala 20,5 dnů. Průměrný věk hospitalizovaného činil 43 let.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu