PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Do USA bez víz za dva roky?
29.11.2006
Prezident George W. Bush chce pro spojence z NATO zmírnit podmínky pro bezvízový styk
Americká víza - Cesty za oceán budou možná konečně jednodušší
TALLIN/PRAHA Více než šestnáct let po zrušení vízové povinnosti pro občany USA dostali konečně i Češi konkrétní naději, že se dočkají téhož při cestě do Spojených států. Prolomení „poslední bariéry studené války“, jak o vízové povinnosti mluví čeští diplomaté, ohlásil v estonském Tallinu americký prezident George W. Bush.
„S potěšením mohu oznámit, že hodlám spolupracovat s Kongresem a našimi mezinárodními partnery na úpravách bezvízového programu,“ řekl včera Bush a dodal, že ony úpravy se budou týkat zvláště sporného tříprocentního limitu na počet zamítnutých žádostí o vízum. Ten je i vzhledem k nejasně vymezeným podmínkám, za jakých může být žádost zamítnuta, pro všechny „postižené“ země nesplnitelný.
„Pokud jsme spojenci v NATO, lidé by měli být schopni cestovat do naší země mnohem jednodušeji,“ vysvětloval Bush důvody pro uvolnění kritérií, za něž Češi ve spolupráci s ostatními novými členy EU lobbují už řadu let. Americký prezident jmenoval jako „zemi, která by tak měla rychleji splnit kritéria bezvízového programu“ jen Estonsko, připravované změny však pomohou i Česku.
Pro českou diplomacii nebylo Bushovo prohlášení překvapením. Podle velvyslance v USA Petra Koláře byli o vítané změně dopředu informováni. V rozhovoru pro LN Kolář nicméně krotil přehnaná očekávání. „Je to skvělá zpráva, ale ne vyřešení problému,“ uvedl s tím, že českou diplomacii nyní čekají zdlouhavá jednání s americkými ministerstvy zahraničí a vnitřní bezpečnosti a další, ještě intenzivnější lobbování v Kongresu.
Už zítra by se na půdě české ambasády ve Washingtonu měla uskutečnit schůzka zástupců ministerstva pro vnitřní bezpečnost s diplomaty tzv. „vízové koalice“, do níž patří kromě Česka také Slovensko, Polsko, Maďarsko a baltské státy. Jednat se bude o dalším postupu. Podobně jako v případě rozšíření NATO budou středo- a východoevropské země moci mluvit do formulací připravovaného zákona. Výslednou podobu poté předloží prezident Kongresu, který by ji, pokud se pro text podaří získat dostatečnou podporu, měl schválit. Celý proces bude podle české diplomacie trvat několik let. „Myslím, že do dvou let to můžeme dotáhnout zdárně do konce a mít bezvízový režim,“ řekl včera novinářům na summitu NATO v Rize český ministr zahraničí Alexandr Vondra.
Podle Koláře je tento termín zvládnutelný, není to však žádné dogma. Záležet bude podle něj nejen na Američanech, ale také na Češích. „Když nás někdo pustí k sobě domů, nemůžeme tam tropit neplechu,“ varoval velvyslanec před lhaním v žádostech o vízum, překračováním délky pobytu v USA nebo dokonce pácháním zločinů na americké půdě.
Po letech přesvědčování, že odstranění víz je administrativní problém, se tedy ukazuje, že víza se skutečně dají odstranit politicky. Novinkou je zejména aktivní role Bílého domu, který dosud vše nechával na vůli Kongresu. Podle českých diplomatů je klíčový odklon od imigračních kritérií - tedy tříprocentního limitu na zamítnuté žádosti - k bezpečnostním hlediskům. To potvrzují i Bushova slova. Zrušení víz totiž přímo podmínil „posílením bezpečnostních prvků“. Jednat se bude zejména o ničím neomezené sdílení údajů o cestujících a spolupráci na boji proti terorismu.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: