PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Vlastnictví stovek tisíc amerických domů je ohroženo. Banky prý porušovaly předpisy
ČLÁNEK UKAZUJE, JAKÁ JE KVALITA ŽIVOTA LIDÍ V USA, NEBOŤ SE ODVÍJÍ OD BYDLENÍ
14.10.2010
Pochybné praktiky bank vyšetřují prokurátoři ve všech státech USA. Skandál může dál srazit ceny nemovitostí.
Generální prokurátoři všech 50 amerických států ve středu oznámili celostátní kontrolu sporných zabavení domů bankami kvůli neplacení hypoték. Cílem kontroly je okamžité zastavení sporných vyvlastňovacích praktik bank, které se mohly týkat až stovek tisíc domů.
Od prosince 2007 do současnosti bylo zabaveno v USA více než 2.5 milionu domů. Podle firmy RealtyTrac, která trh sleduje, jen v září zabavily banky 102 134 dom. To je poprvé, kdy bylo zabaveno více než 100 tisíc domů v jediném měsíci.
Prokurátoři chtějí podrobně prozkoumat současné a minulé postupy poskytovatelů hypoték a navrhnout případná zlepšení.
V úterý Bílý dům zamítl návrh na dočasné zastavení zabavování nemovitostí. Některé banky, jako třeba Bank of America, zabavování samy dočasně přerušily a jiné si pozvaly externí firmy a účetní, aby prověřili jejich postupy.
Podpisy jak na běžícím pásu
Aféru zaplňující přední stránky amerických novin odstartovala výpověď zaměstnance společnosti GMAC Mortgage Jeffreyho Stephana. Ten se před soudem přiznal, že měsíčně podepsal deset tisíc příkazů k exekuci domu, jehož vlastníci údajně nespláceli hypotéku. Pokud by dodržoval normální osmihodinovou pracovní dobu, měl by na prostudování jednoho případu necelou minutu. Podkladové dokumenty, například jaká je skutečná dlužná částka, Stephan vůbec nekontroloval. Jak se ukazuje, podobný postup praktikovali i ostatní poskytovatelé hypoték.
Americká média také informovaly o případu paní Jacobiniové, do jejíhož domu vnikl násilím pověřenec banky. Paní Jacobiniová byla sice tři měsíce pozadu se splácením hypotečního úvěru, avšak až donedávna poctivě dodržovala splátkový kalendář celých 20 let, s bankou vedla jednání o odložení splátek a nikdy nebyla informována o tom, že by měl být její dům zabaven.
Zdá se, že příčina celého problému tkví ve složitém procesu sekuritizace hypoték, který banky praktikovaly v předkrizových letech. Sekuritizace spočívá v tom, že banka prodá pohledávky z hypoték nezávislé společnosti, která pak vydá cenné papíry, jejichž výnos je zajišťován splátkami hypoték. V průběhu tohoto procesu však mnohdy nebylo řádně zdokumentováno převedení vlastnických práv k hypotékám. Běžně se pak stává, že právo na vyvlastnění domu neplatičů uplatňuje několik finančních ústavů najednou.
Kupci se bojí sporů
Analytici varují, že by americký trh s nemovitostmi mohl v důsledku tohoto skandálu na dlouhou dobu zamrznout a cena domů by se razantně propadla. Mnozí lidé, kteří zvažovali koupi domu, si ji nyní rozmyslí, protože hrozí riziko, že kvůli nejasnostem ohledně vlastnictví může trvat měsíce, než se budou moci nastěhovat.
Pakliže se budou spory o vlastnictví táhnout delší dobu, domy budou chátrat a s poklesem jejich ceny bude klesat i hodnota okolních nemovitostí. Velké finanční ztráty hrozí v důsledku dočasného zastavení exekucí i bankám a analytici se obávají, že znovu ochabne jejich ochota půjčovat.
Do jaké míry byla porušení závažná, ukáže až vyšetřování. Podle vyjádření prokurátorů je ale situace vážnější, než by se mohlo zdát z téměř úsměvných a absurdních případů, které byly zmíněny výše.
Generální prokurátor státu Ohio Richard Cordray řekl. "Nejedná se o jen o technikálie. Tady jde vlastnická práva majitelů domů, kteří čelí jeho zabavení a integritu našeho právního systému, který nemůže rozhodovat na základě zfalšovaných důkazů."
Generální prokurátor státu Iowa Tom Miller, který celé vyšetřování koordinuje, tvrdí: "Nejde tady jen o chyby v papírování. Některé společnosti porušují zákon a lidé kvůli tomu přicházejí o střechu nad hlavou."
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: