PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
VĚDCI SVÉVOLNĚ PORUŠUJÍ PRÁVO LIDÍ NA SOUKROMÍ !
Vědci tajně sledovali 100 tisíc lidí. Aby získali data
9.6.2008
Washington - Unikátní a zároveň sporný výzkum provedli vědci z univerzity v americkém Bostonu: pomocí mobilních telefonů tajně sledovali pohyby 100 tisíc lidí.
Vědci po dobu více než šesti měsíců zaznamenávali místo, kde se daný člověk nacházel. Vždy v momentě, když přijal hovor nebo třeba odeslal sms zprávu.
Jde o nejrozsáhlejší průzkum tohoto typu. Své závěry vědci uveřejnili v odborném časopise Nature.
Většina lidí se podle výsledků výzkumu nepohybuje ve větší vzdálenosti od svého domova. A pokud už musejí cestovat, volí stále stejné trasy a kopírují pohyb ostatních lidí.
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Téměř tři čtvrtiny lidí zůstávaly po většinu sledovaného času v okruhu deseti mil - tedy asi 16 kilometrů - od svého bydliště. Naopak jen necelá tři procenta lidí se pohybují v oblasti, která je široká 200 mil (320 kilometrů).
Výzkumníci chtějí získaná data dále vyhodnocovat. Podle nich například mohou přispět k budování pružnějších systémů dopravy a pomoci hygienikům v boji proti šíření infekčních onemocnění.
Z výsledků podle vědců plyne, že lidé jen zcela výjimečně a neradi objevují nová místa a trasy a delšímu cestování se pokud možno vyhýbají.
"Výsledky nám říkají něco o nás samotných - třeba to, že se rádi vracíme na stejná místa," řekl agentuře AP jeden z autorů studie Cesar Hidalgo.
Vědecký Velký bratr?
Vědci z univerzity v Bostonu svým postupem vyvolali řadu odmítavých reakcí - a to především kvůli tomu, že pohyb lidí sledovali bez jejich vědomí.
Své pokusy kvůli tomu prováděli mimo Spojené státy, kde by jejich metody mohly být v rozporu se zákony. Vědci oponují, že neznali čísla sledovaných přístrojů, ale pouze mnohamístné kódy k jednotlivým telefonům.
Neuvedli však, ve které zemi byl výzkum realizován ani s jakou soukromou společností při výzkumu spolupracovali.
Výzkum ve Spojených státech vyvolal debatu, do jaké míry mohou vědci při svých pokusech narušit soukromí osob.
Autoři prohlašují, že anonymitu zachovali a že jde o vědecký posun, protože díky tajnému pozorování provedli zcela objektivní výzkum odhalující lidské chování. Odpůrci ale postup označují za neetický.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: