PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
Korejské město snů
3.6.2008
40 Kilometrů od Soulu vyrůstá na umělém ostrově o rozloze téměř 1 500 akrů supermoderní město New Songdo – součást rodící se východoasijské ekonomické metropole Incheon. V Koreji zase jednou předběhli dobu, tak tedy vzhůru na dech beroucí procházku po městě budoucnosti…
Jedná se projekt takzvaného U-city (Ubiquitous city) a na svědomí ho za podpory korejské vlády mají Gale International a POSCO E&C, dceřiná společnost gigantických korejských oceláren. Ale zpět k nic neříkajícímu pojmu Ubiquitous city. V zásadě jde o to, že celé město je kontrolováno počítačovými systémy, které jsou v rámci maximální efektivity navzájem propojené – od obytných domů přes nemocnice až po odpadkové koše. O obyvatele bude dokonale postaráno až do takových detailů, jako jsou tlakové senzory v bytech starších osob, které v případě důchodcova pádu automaticky zavolají záchranku. Dost to připomíná Orwellův geniální román 1984 a jeho všudypřítomné oko Velkého Bratra, takže je pochopitelné, že něco podobného vzniká právě v Asii a ne „na západě“, kde by podobný projekt vzhledem k omezování soukromí pravděpodobně neměl šanci. A není se co divit – komu z nás by se líbilo, kdyby odpadkové koše automaticky bezdrátově kontrolovaly, kdo do nich vhodil ten či onen odpadek? V Asii na to však mají jiný názor a U
-city považují za skvělou příležitost jak předvést svoji technologickou vyspělost a přilákat zahraniční investice. Podle Korejců budoucnost leží právě v radiové identifikaci (Radio-Frequency Identification aneb RFID) a jihokorejské ministerstvo pro informace a komunikaci pro její výzkum v New Songdo dokonce vyčlenilo neuvěřitelných 297 milionů USD (v přepočtu to je „pouhých“ 7 425 000 000 Korun – o takové státní podpoře si vědátoři v Čechách mohou nechat tak akorát zdát).
Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .
Podle Johna Kima, šéfa plánování U-city v New Songdo a bývalého vedoucího designu u Yahoo, změní nové technologie od základů celý náš život. Město bude představovat samotnou podstatu toho, čemu Kim říká U-life: U-life se stane novým životním stylem. Základem všeho je smart-card – digitální klíč k domácnosti každého obyvatele, který se bude používat i pro hromadnou dopravu, placené parkování, návštěvu kina nebo třeba půjčovnu kol. Bude naprosto anonymní, takže nebude spojen s identitou svého nositele a v případě ztráty bude možné snadno a rychle sehnat nový a přenastavit zámek u dveří. Pochopitelně nebudou chybět ani videokonference mezi sousedy, televizní program na přání nebo bezdrátový přístup k informacím odkudkoli v New Songdo.
New Songdo by mělo být dokončeno v roce 2014 jako zóna volného obchodu s angličtinou jako úředním jazykem. Plánuje se 65 000 stálých obyvatel a 300 000 lidí, kteří tam budou dojíždět za prací. Náklady se odhadují na 25 miliard USD (v Korunách to je 625 miliard – státní rozpočet České republiky na příští má pro srovnání 908 miliard) a počítá se i s gigantickým akváriem, golfovým hřištěm, centrálním parkem po vzoru New Yorku, systémem kanálů jako v Benátkách a výčet by mohl pokračovat ještě dál – New Songdo bude zkrátka město snů se vším všudy. Není se tedy co divit, že tam obyvatelé Soulu a dalších přeplněných jihokorejských měst už nyní žádají o byty.
Ozývá se ale i kritika, podle níž New Songdo dopadne stejně neúspěšně, jako před ním jiný velkolepý pokus o dokonale plánované město – Brasília, hlavní město největší země Jižní Ameriky. Ať už však tenhle velkolepý projekt dopadne jakkoli, už nyní je jasné, že půjde o experiment, jaký ve světě nemá konkurenci.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: